Prof. Dr. PINAR VURAL, 1971 yılında Aydın’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini babasının görevi nedeniyle çeşitli illerde tamamladı. 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi eğitimini tamamladı. 2005-2008 yılları arasında Dörtçelik Çocuk Hastanesinde uzman hekim olarak çalıştı. 2009 yılından itibaren Uludağ Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. 2013 yılında doçent oldu. Bu tarihten itibaren Uludağ Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı başkanlığı görevini sürdürdü. 2020 yılında Uludağ Üniversitesinden ayrıldı. Aynı yıl Profesör olan Dr. Pınar Vural, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine devam etmektedir. Aynı üniversitenin psikoloji bölümünde psikoloji ve yüksek lisans dersleri vermektedir. 

Akademik çalışmalarının yanı sıra 1999 yılında Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Anne-Baba Okulu” ve 2000 yılında “Marmara Depreminden Etkilenen Okullarda Uygulanacak Psikososyal Program” projelerinde eğitmen olarak görev almıştır. Bursa Valiliği, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü-Bilişim Dairesi, Sağlık Müdürlüğü, Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer RAM’in katkılarıyla gerçekleştirilen “İNTERNET /:/ EVİMİZDEKİ SOKAK” projesinde yürütücülük yapmıştır. Prof. Vural, Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünde psikodrama eğitimini ve tezini 2008 yılında tamamlamış ve psikoterapist unvanını almıştır. Çocuk ve ergenlerde şema terapi, EMDR ve sanatla terapi eğitimi vardır. 2010 yılından bu yana Aura Psikoterapi, Sanatla Tedavi ve Eğitim Merkezinde eğitmen olarak görev yapmaktadır.
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinde ana çalışma alanları; Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Bozuklukları, Otizm, Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Yeme Bozuklukları ve Depresyondur. Prof. Vural’ın ilgili konularda yurtdışı ve yurtiçinde yayınlanmış bilimsel makalelerinin yanı sıra çeşitli dergi ve mesleki eğitim kitaplarında yayınlanmış yazıları bulunmaktadır.